VMware Converter ile varolan Fiziksel İşletim Sistemini Sanallaştırmak

# VMware Add comments

Fiziksel bir sunucu da barınan işletim sistemlerini VMware ESX Server üzerine almak yani sanallaştırmak için, VMware firması, “Vmware Converter ” adlı toolu çıkarmıştır. Bu bağlamda fiziksel sunucumuzu, disk tipi ve işletim sistemi gözetmeksizin convert edebilir yani sanallaştırabiliriz.

VMware Converter tool, ister çalıştığınız sistemi(online olarak), ister acronis, symantec vs. İle alınmış imajı veya başka bi yerde duran sanal işletim sistemini (ms virtual pc’lerde dahil) ya da uzaktaki bir bilgisayarı network üzerinden alıp ESX Server üzerine sanallaştırabiliyoruz.

Bende bunun nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalıştım.

Belirtmem gereken önemli bir nokta var,

VMware Converter iki tiptir ve dolayısıyla lisanlaması farklıdır. Bunlar;

VMware Converter Enterprise: Bu, ek lisans gerektirir. VMware Workstation, VMware ESX Server üzerine fiziksel makine üzerinde koşan işletim sistemlerini convert edebiliriz.

VMware Converter Starter Edition: Ücretsizdir, ancak convert etmek istediğimiz işletim sistemini sadeceVMware Workstation üzerine sanallaştırabiliriz, VMware ESX için Enterprise Edition satın alınmalıdır.

Benim senaryomda kullandığım, VMware Converter Enterprise Edition 3.0.1

 

VMware Converter giriş ekranı. Bütün ayarlar buradan yapılıyor. Girişte de bahsettiğim gibi;

Fiziksel Makineler

Sanal aygıtlar

Sanal Makineler

3. Parti yedekleme programları ile alınmış olan imajlar,

VMware üzerine sanallaştırılabiliyor.

Sol üstten “ Convert Machine “ e tıklıyoruz.

 

Yine yapılabilecekler geliyor. Next deyip devam ediyoruz.

 

Kaynak göstermemizi istiyor. Ben şuan için üzerinde çalıştığım online olan makineniyi sanallaştırıyorum ve onu anlatacağım. Next deyip devam ediyoruz.

 

Kaynak tipi, Fiziksel işletim sistemim yani Physical Computer seçtim. Varolan fiziksel işletim sistemimizi taşıyacağız. Next deyip devam ediyoruz.

 

Fiziksel makinenin bize uzakta mı yoksa üzerinde çalıştığımız bu bilgisayar mı olduğunu soruyor. Bu bilgisayar olduğundan “This local machine” seçiyorum. Logon credentials ‘lar otomatik geliyor. Şayet A remote machine deseydim logon credentials bilgilerini girmemiz gerekecekti. Ve bu gireceğimiz kullanıcı admin haklarına sahip olmalıydı. Next deyip devam ediyoruz.

 

 

Kaynak data bilgilerini gösteriyor burda varolan disklerimi görüyorum. İstersem sadece c portion ımı alabilirim. Renk bilgilerinden de anlaşıldığı gibi “ C “ portition ım hem system hemde aktif. Eğer yine istersem diskimde sadece belirttiğim alan kadar (GB ya da MB cinsinden) alabilirim. Örneğin, C diskim gözüktüğü gibi toplam 34.18 GB, ama kullanılan 5,61. Ben bunu 5.61 den yukarı istediğim boyuta getirip öyle ESX üzerine alabilirim. VMware ESX üzerine aktarılırken şayet varsa hibernation dosyasını görme diyebiliyorum. Ayrıca, eğer formatlanmamış taze bir bölüm varsa bilgisayarınızda (resimde ki d portition ı gibi) bunların bölme işlemlerini “ Create a separate disk for each volume” kısmından yapabiliriz. Ben onu hiç hesaba katmadan devam ediyorum.

 

 

Destination yani hedef kısmını belirteceğiz. Nereye convert edeceğiz? Next deyip devam ediyoruz.

 

Eğer VMware ESX üzerine alacak isek sistemi bu tipte yani “ Vmware Infrastructure Virtual Machine” seçiyoruz ve Virtual Center a bağlanacağız. Şayet VMware Workstation a alacaksak onu seçebiliyoruz. Devam edelim

 

ESX Server’a sistemi taşıması için ESX server a bağlanmamız gerekiyor Logon Credential bilgilerini giriyorum. Blade1 hostumun üzerine alıyorum ben işletim sistemimimi. Devam ediyoruz girdikten sonra.

 

Sanallaştıracağımız makinenin ismini girmemizi istiyor. Yazıp devam ediyoruz

 

Host’umuz geldi. Next diyoruz

 

Sanal makinemizi Datastore’a almak istediğimizi soruyor. (Bunlar Storage üzerinde oluşturduğumuz LUN’lar. Tabi ki Virtual Center da da tanımlıdır. Bizim için hangisi uygunsa onu seçip devam ediyoruz.

 

ESX üzerinde ki seçtiğimiz Host’ta bu sunucu için en fazla kaç tane ethernet kartı olmasını ve hangi networke bağlı olduğunu görüp seçebiliyoruz. Sunucu açıldığında network bağlansın/bağlanmasın diyebiliyoruz.

 

VMware Tools’un yüklenmesini soruyor evet aktarırken onuda yükle diyorum ben.

“ Customize the identity of the virtual machine” bu checkbox’ı doldurursak, makinenin host kimliğini, kısacası tüm network ayrıntılarını kişiselleştirebiliriz.

Sanallaştırdığım makinenin sağlıklı aktarılması ve çalışması için sistem geri yükleme noktalarının silinmesi gerektiğini öneriyor vmware. Bende önerisine uyup devam ediyorum.

 

Fiziksel sistemimizi sanallaştırmak için hazır olduğunu söylüyor ve özeti geçiyor. Sanallaştırma işlemi bittikten sonra makine otomatik açılsın istiyoranız “ Power on the new virtual machine after creation “ checkbox’ı doldurun. Log Info butonuna bastığımızda ise bize log dosyalarının nerede tutulduğunu gösterecek. Dönüştürme işleminde herhangi bir hata olursa yahut ayrıntılara göz atmak istersen burada ki logları inceleyebileceğiz. Finish diyoruz.

 

Dönüştürme işlemi başladı. Task Progress kısmında da loglar gözükmekte. Makinenin yüküne bağlı olarak bu işlem yarım saat içinde bitecektir. ( Benim makine 25 gb dolu idi)

 

Ve varolan fiziksel işletim sisteminin sanallaştırması başarılı bir şekilde tamamlandı. Yine C:\Windows\Temp\vmware-temp\vmware yoluna giderek Loglara ulaşıp ayrıntılara göz atabiliriz. Artık burayı kapatıyoruz ve Virtual Center’a bağlı olduğumuz VMware Infrastructre Client’ımızı açıyoruz.

 

 

Gördüğümüz gibi Blade1 hostumuzun üzerine makinenin geldiğini görüyoruz. Summary altında OS, CPU Memory bilgileri gözükmekte. Şunu da yazmakta fayda var; İşlemci, ram ve kullandığı ram miktarı fiziksel makinede nasılsa aynen bu şekilde ayrılmış vaziyette buraya geliyor. Bunları değiştirebiliyoruz. Hemen makineyi açıp bir problem olup olmadığını kontrol ediyoruz.

 

Convert işlemimizin başarıyla sonuçlandığını görmekteyiz.

İlerleyen zamanlarda başka bir makinenin imajını esx e convert edeceğiz, acronis ve symantec backup exec imajını esx e convert edeceğiz.

One Response to “VMware Converter ile varolan Fiziksel İşletim Sistemini Sanallaştırmak”

  1. Ahmet Tosun Says:

    Muhtesem bir paylasim tebrik ederim.

Leave a Reply


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/bugrakes/public_html/wp-content/themes/glossyblue-1-4/comments.php on line 74

Entries RSS Comments RSS Log in