Exchange 2007 En Son Logon Tarihleri, Client IP ve Diğer Detaylar

# Exchange Server Add comments

Exchange 2000 ve 2003 de enson oturum açma ve kapatma tarihlerini görmek için ExchangeSystem Manager dan, Mailbox Store –> Storage Group | Mailbox Store | Logons kısmından görebiliyorduk.

 

Default’ta 1. User name 2. Windows 2000 Account 3. Logon Time 4. Last Access Time 5. Client Version türleri gözüküyordu. Ancak Client IP Adresi gözükmezdi. Exchange 2003 kullanıcıları için bunu aşağıdan ekleyebilirsiniz.

 

Add/Remove Columns… a tıklayarak Client IP Adress i getirebiliriz.

Client IP Adress i soldan görüp Add e tıklayarak sağa getiriyor ve OK diyoruz.

Aslında konuda Exchange 2007 de bu işlem nasıl yapılır yazıyor. Ama ben 2003 ve 2007 arasında ki farkıda göstermek istedim.

Exchange Server 2007 de ise artık yönetim konsolundan bu işlemi yapamıyoruz. Bunun nedenini tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Bu ayrıntıları Exchange Server, posta kutusu veritabanını sorgulayarak alır. Posta kutusu veveritabanına bağlı olarak seçtiğimiz işlemi filtrelemek, farklı organizasyonlar için yapılan sorgular exchange 2003 de ESM üzerinden yapılıyordu. Dağıtılmış farklı organizasyon ve sunucularda tüm posta kutusu veritabanlarını sorgulamak fazladan ağ trafiği, verimsizlik ve yavaşlık doğuruyordu.

Bunun yerine Exchange 2007 verimliliği artırmak adına bu işemleri daha da esnetmiştir. Yani; sadece almak istediğimiz alanları ve özellikleri filtreleyerek bu sorguyu yapıp, posta kutusu veritabanlarını böylelikle daha verimli kullanabiliyoruz.

Eğer küçük Exchange Server dağıtımı kullanıyorsanız bu işlemler size gereksiz gelebilir, GUI den yapmak isteyebilirsiniz ancak bu şimdilik mümkün değil. Ama şimdilik :) Management Console dan yavaş yavaş bu tür konulara girileceğin haberini verelim.

Exchange Server 2007 de Management Shell kullanarak logon istatistiklerine bakmak için aşağıda ki genel komutu kullanıyoruz.

Get-LogonStatistics

Yukarı daki komut satırı aşağıda ki oturum açma ile ilgili bilgiler sağlar;

AdapterSpeed :
ClientIPAddress :
ClientMode :
ClientName :
ClientVersion :
CodePage :
CurrentOpenAttachments :
CurrentOpenFolders :
CurrentOpenMessages :
FolderOperationCount :
FullMailboxDirectoryName :
FullUserDirectoryName :
HostAddress :
LastAccessTime :
Latency :
LocaleID :
LogonTime :
MACAddress :
MessagingOperationCount :
OtherOperationCount :
ProgressOperationCount :
RPCCallsSucceeded :
StreamOperationCount :
TableOperationCount :
TotalOperationCount :
TransferOperationCount :
UserName :
Windows2000Account :
ServerName :
StorageGroupName :
DatabaseName :
Identity :

get-logonstatistics-Database “VeritabanıIsmi” | fl

get-logonstatistics-Server “SunucuIsmi” ya da posta kutusu ismi. ( Tabiki tırnak işaretleri yok )

Yada biraz daha filtreleyerek client’ın ip sini girip sadece o client ın oturum açma bilgilerini görebiliriz.

Bunun için altta ki komutu kullanacağız.

Get-LogonStatistics -Server “MyServer” | where {$_.ClientIPAddress -like “172.16.1.77″}

Exchange Server da herhangi konumda bir tex dosyayı oluşturup bilgilerini sorgulamak istediğiniz username leri alt alta girip altta ki komutu kullanırsanız. Exchange Management Shell de yazdığınız user lar ın logon time, lastaccesstime gibi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Get-Content C:\users.txt | Get-MailboxStatistics | Select DisplayName, LastLoggedOnUserAccount

Eğer tüm mailbox ların tüm değerlerle birlikte bir csv dosyasına yazdırmak istiyorsanız aşağıda ki komutu kullanmanız gerekir.

Get-LogonStatistics | Export-Csv logonstats.csv -NoTypeInformation

Ya da sadece belirli filtreden geçirip öyle almak istiyorsanız; Örneğin: Client versiyonu ile; aşağıda ki komutu kullanmanız gerekir. Bu komutu kullandığınızda ilgili mailbox lar outlook 2007 ile açıldığında sayılacaktır.

Get-LogonStatistics | where {$_.ClientVersion -eq “12.0.6423.1000″} | Measure-Object

Powershell komutlarıyla bu işlemleri birçok şekilde esnetmek, filtrelemek mümkün.

Daha fazla bilgi için aşağıda ki Microsoft makalesini okuyabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124415.aspx

Gördüğünüz üzere Exchange 2007 mailbox ları daha verimli kullanabilmek adına bu tür işlemler oldukça esnetilebilir hale getirilmiştir.

Leave a Reply

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers