Cisco NAT Uygulamaları

% Network Add comments

NAT -açılımını da yazayım bari tam olsun; “Network Address Translation”- bizim gateway olarak çalışan router üzerinden giden ve gelen paketlerin kaynak adresi ya da hedef adresini değiştirmemizi sağlayan bir -teknolojidir desem olmaz- uygulamadır. NAT iki şekilde yapılır; ya giden pakette NAT uygulanır, ya da gelen paketteNAT uygulanır.

Inside NAT: Local ağınızdan dışarıya giden paketlerin kaynak ip adresini değiştirmek için uygulanır. Bu durumda giden pakette kaynak adresi değiştiği için ve bu giden pakete bir cevap geleceğinden otomatik olarak dışarıdan geri içeri gelecek paketin de hedef adresi değişmiş olur.

Outside NAT: Dışarıdan local ağınıza gelen paketlerin kaynak ip adresini değiştirmek için uygulanır. Bu durumda dışarıdan gelen bu pakete içeriden cevap paketi döneceğinden otomatik olarak giden paketlerinizin de hedef adresi değişmiş olur.

IP datagram yapısına baktığımızda hedef adres (destination address) ve kaynak adres (source address) kısımlarının olduğunu görürüz. NAT işlemi ile ip datagramlarındaki bu kısımları router’in değiştirmesini sağlıyoruz.

Örneğin iç ağınızdaki 10.10.10.200 ip adresli bir bilgisayardan web brosweri açtınız ve www.google.com yazdınız. Bu http isteğiniz ip paketi olarak gidecek ve kaynak ip adresi kısmında 10.10.10.200 , hedef ip adresi kısmında 66.249.93.99 ip adresi gözükecektir. Ancak biz burada 10.10.10.0/24 networku için Inside NAT uygularsak kaynak ip adresi kısmını router değiştirecektir. Yada Outside NAT uygularsak bu defa 66.249.93.99 olan hedef ip adresi kısmını değiştirecektir.

Peki nasıl uygulanır?

ip nat inside ve ip nat outside komutları ile NAT uygularız. Bizim iç bacağımızın yani local kullanıcı ağımıza bakan bacağımızın Ethernet0/1 ve dışarı yani internete bakan bacağımızın da Serial0/1 olduğunu kabul edelim.

Inside NAT için;

#conf t

#int Ethernet0/1

#ip nat inside

Ya da

#conf t

#int Serial0/1

#ip nat outside

Bütün işlem bu kadar, umarım faydalı bir blog girdisi olmuştur, hayır hayır kızgın değilim ve gülümsüyorum :) kolay gelsin..

Leave a Reply

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers