Cisco cihazlarda DHCP konfigurasyonu

% Network Add comments

Diyelim ki network altyapınızda kullandığınız Cisco cihazınız ile aynı zamanda network kullanıcılarına otomatik ip dağıtmak (dhcp) istiyorsunuz. Böyle bir ihtiyacın ortaya çıkabileceğinden dolayı tüm Cisco router’ların üzerinde bulunan IOS’ler ile  dhcp-server desteği beraber geliyor. Aşağıdaki adımlarla Cisco router’inizi bir dhcp sunucusu gibi çalıştırabilirsiniz.

cisco#conf t
cisco(config)#ip dhcp pool (IP pool’a isim vermek)
cisco(config)#ip dhcp excluded-address 192.168.1.10 – 192.168.1.100 (hangi ip aralıklarının dağıtılmayacağı belirlenir)
cisco(config)#ip dhcp pool lokal-network (dhcp pool oluşturulur)
cisco(dhcp-config)#network 192.168.1.0 255.255.255.0 (network id tanımlanır)
cisco(dhcp-config)#default-router 192.168.1.1 (default gateway tanımlanır)
cisco(dhcp-config)#dns-server 192.168.1.2 (dns sunucusu belirlenir)
cisco(dhcp-config)#domain-name bugrakeskin.com (domain belirlenir)
cisco(dhcp-config)#exit
cisco(config)#interface FastEthernet0/1
cisco(config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0
cisco(config-if)#end
cisco#wri mem

Bu komutları girdikten sonra artık Router’imiz bir DHCP sunucusu ve aynı zamanda gateway olarak çalışmaya başlayacaktır. Network’ten gelecek dhcp request’lerine 192.168.1.10′dan başlayarak ip gönderecek, aynı zamanda kendisinin bu network’un gateway’i olduğunu,  DNS sunucunun 192.168.1.2 ip adresinde olduğunu ve domain’in bugrakeskin.com olduğunu söyleyecektir.

One Response to “Cisco cihazlarda DHCP konfigurasyonu”

  1. Edward Mondier Says:

    This is great, thanks a lot!

Leave a Reply

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers